UBER riziká a záver 3.časť

Úvod » uber » UBER riziká a záver 3.časť

Väčšinu ľudí a zákazníkov nezaujíma, že spoločnosť UBER porušuje zákony. Ľudia si bohužiaľ zvykli, že porušovanie zákonov na Slovensku je prehliadané a často nepotrestané, hromada zákonov je nezmyselných.

Pravdupovediac, nie je sa im ani čo diviť. Ľudia si však neuvedomujú, aké majú tieto porušovania zákonov priame dopady na poskytovanú službu, ich bezpečnosť a cenu. Častokrát to nie je pre ich nezáujem, ale pre nevedomosť. Nižšie nájdete niekoľko bodov, ktoré Vás do tejto problematiky zasvätia.

Riziká pre zákazníkov spoločnosti UBER

1. Vodiči spoločnosti UBER povinne nepodstupujú zákonom stanovené lekárske prehliadky, ktoré sú povinné pre profesionálnych vodičov. Treba si uvedomiť, že vodič plne preberá zodpovednosť za bezpečnosť posádky vozidla. Dalo by sa povedať, že zákazník vkladá svoj život do rúk vodiča. Profesionálni vodiči pravidelne podstupujú lekárske prehliadky zamerané na záťaž organizmu spojené s dlhodobým a častým vedením vozidla. Vedenie vozidla po dlhšiu dobu si vyžaduje vysokú mieru sústredenia, dobrý fyzický zdravotný stav ako aj bezchybný zrak.

2. Ďalším rizikom pre zákazníka je, že vodiči spoločnosti UBER nepodstupujú psychotesty, ktoré sú rovnako ako zdravotné prehliadky povinné pre profesionálnych vodičov. Práca taxikára nie je len o odvoze zákazníka z bodu A do B. Je to do určitej miery aj práca s ľudmi za volantom vozidla v premávke, ktorá je už sama o sebe stresovým faktorom. Nie je to práca pre každého. Psychotesty sú zamerané aj na reflexy vodiča, reakcie pod tlakom, jeho pozornosť, vnímanie okolia, prehľad a pod., ktoré sú dôležité pre bezpečnosť v premávke ako aj pasažierov vo vozidle. To, že má niekto vodičský preukaz neznamená, že je profesionálny vodič, alebo taxikár, a že je na takúto prácu spôsobilý.

3. Vodiči spoločnosti UBER nemusia byť poistený na prevoz osôb a batožiny ako profesionálny vodič. Vozidlá taxi majú 100% prirážku na poistenie vozidla. Profesionálny vodič je z pravidla poistený pre prípad nehody, zranenia posádky vozidla alebo poškodenia batožiny. Od koho si v prípade nehody bude zákazník nárokovať škodu?

4. Vozidlá taxislužieb sa podrobujú každoročne technickým a emisným prehliadkam, nezáleží pritom na tom, či je vozidlo nové alebo staršie. Nakoľko vozidlá vodičov spoločnosti UBER nie sú špecifikované ako vozidlá taxi, nemusia podľa zákona každoročne podstupovať emisnú a technickú kontrolu. Treba podotknúť, že podľa zákona sa nové vozidlo (nie taxi) musí podrobiť technickej kontrole až po štyroch rokoch od zápisu. Vozidlo taxislužby vie bez problémov za štyri roky najazdiť 500 000 km. Staršie vozidlá (nie taxi) sú povinné podrobiť sa technickej kontrole každé dva roky. Z tohto jasne vyplýva, že technický stav vozidiel vodičov spoločnosti UBER nemusí zodpovedať účelu na ktorý sú používané a môže mať vplyv na bezpečnosť premávky ako aj posádky vozidla.

5. Jedným z kritérií prečo používať UBER, je cena. Je však UBER naozaj lacnejší? Na prvý pohľad to tak určite vyzerá. Podľa zákona nesmie byť zákazníkovi účtované jazdné a takzvaná čakačka (čas trávený vo vozidle) naraz. Taxameter automaticky prepína medzi týmito dvoma spôsobmi účtovania podľa rýchlosti vozidla. Spoločnosť UBER uvádza nízke ceny jazdného, ale nikde už neuvádza, že účtuje jazdné aj čas strávený vo vozidle súčasne, čím vedome zavádza zákazníka. Toto je jeden z dôvodov, prečo bol zakázaný v niektorých krajinách, pre nekalú súťaž.
Vďaka obchádzaniu daňových zákonov, neplateniu poplatkov a licencií majú UBER a jeho vodiči nižšie náklady na poskytovanie služby. Niektoré náklady sú na úkor bezpečnosti zákazníkov, iné daňových poplatníkov. Pri porovnateľných cenách s taxislužbami samozrejme takáto nezákonná úspora nejde v prospech zákazníka, ale navyšuje zisk spoločnosti UBER a ich vodičom. Taxameter počíta prejdenú vzdialenosť s presnosťou maximálne 2% na kilometer. Spoločnosť UBER používa na výpočet prejdenej vzdialenosti GPS súradnice, čo niekoľkonásobne prekračuje povolenú presnosť a môže navýšiť cenu zákazníkovi.
Okrem týchto skutočností spoločnosť UBER ešte aj automaticky navyšuje cenu vzhľadom na aktuálny dopyt po objednávkach – čím viac zákazníkov sa chce s toutou spoločnosťou v istom časovom úseku zviesť, tým vyššie môže cena narásť. Na Silvestra z centra mesta cena narastá niekoľkonásobne. To ale v reklame neuvidíte.


Riziká pre vodičov a partnerov spoločnosti UBER

Všetci vodiči spoločnosti UBER si musia byť vedomí skutočnosti, že spôsob, ktorým podnikajú, nie je úplne korektný. Vieme, že životná situácia môže byť občas zlá a človek si môže vybrať spoločnosť UBER ako alternatívny príjem najmä z tohto dôvodu, preto nemáme záujem o znepríjemňovanie života vodičom tejto spoločnosti. Z tohto dôvodu na nich apelujeme, aby sa od nej dištancovali. V prípade, že dôjde k stíhaniu osôb zodpovedných za porušovanie zákonov, sa to však dotkne aj nich. Je verejne známe, že v iných krajinách EÚ dostali vodiči tejto spoločnosti rádovo 10-tisícové pokuty a ich autá boli skonfiškované.

Vodiči spoločnosti UBER, otvorte si oči! Právnici spoločnosti UBER nie sú hlúpi, prečítajte si zmluvu, ktorú ste s nimi uzatvorili. Všetku zodpovednosť v nich prenášajú na vás. Za porušovanie zákonov budete zodpovední hlavne vy.

Obchodní partneri spoločnosti UBER, ktorí s ňou spolupracujú, by si mali byť tiež vedomí toho, s kým vlastne spolupracujú. Pre ich PR určite nebude vhodné, aby boli v médiách spojený s kauzou, ktorá by mohla vzniknúť okolo tejto spoločnosti.

Záver

Nedá nám nespomenúť ešte zopár naozaj komických faktov, týkajúcich sa spoločnosti UBER.

Hovorcovia tejto spoločnosti sa sami priznali, že ich vodiči nemajú potrebné povolenia na vykonávanie činnosti prevádzky taxislužby a dodali, že do 3 mesiacov si ich určite všetci zabezpečia. To bol vtip? Odkedy sa dá podnikať skôr, ako dostanete povolenie? Predstavte si, že jazdíte motorovým vozidlom a že vás zastaví policajná hliadka. Vypýtajú si vodičšké oprávnenie, vy žiadne nemáte a poviete im, že do 3 mesiacov si ho určite vybavíte. Asi by ste sa dostali rovno do blázinca. Aj keď ktovie, možno by vás spoločnosť UBER zamestnala na post manažéra.

Ďalej, prednedávnom robila spoločnosť UBER marketing na odosielanie ruží prostredníctvom ich taxislužby. Ako partnera uviedla lokálne bratislavské kvetinárstvo a dodala frázu “#supportlocal”, v preklade “podporujte domáce”. Maximálne pokrytectvo od zahraničnej spoločnosti, ktorá rozbíja domáci trh svojimi nelegálnymi aktivitami a všetky jej príjmy odchádzajú mimo Slovenskej republiky.

V marci 2016 v televíznej reportáži sa manažér spoločnosti UBER vyjadril, že nemôže poskytnúť zoznam ich vodičov kontrolným orgánom, nakoľko danými zoznamami nedisponujú. Pár dní na to sme sa u nich zaregistrovali ako vodiči a do 3 dní sme od nich obdržali telefonát z čísla 0902 848 391. Toľko k tomu, že „nemajú zoznamy a nevedia, kto pre nich jazdí“.

Orgány SR, ktoré by mali proti tejto spoločnosti konať, tak nerobia. Pár kontrol sa však zo SOI podarilo zorganizovať – ako dopadli? Každý jeden vodič spoločnosti UBER porušil zákony v 10 a viach prípadoch. Spoločnosť UBER takmer okamžite zablokovala prístup do ich aplikácie ľudom, ktorí tieto kontroli vykonali. Prečo? Ak má táto spoločnosť všetko v poriadku, prečo sa bojí kontrol? Je to jednoduché – sami veľmi dobre vedia, že porušujú veľké množstvo zákonov a ustanovení.

No a nakoniec perla zo supportu spoločnosti UBER na otázku, prečo nie je poskytnutý žiadny daňový doklad k jazde:
„uberX je technologická platforma, ktorá umožňuje nekomerčnú spolujazdu (tzv. peer-to-peer) a umožňuje tak jednotlivcom znížiť náklady na údržbu svojho vozidla“

Takže UBER je určený na NEKOMERČNÚ SPOLUJAZDU za účelom ZNÍŽENIA NÁKLADOV NA ÚDRŽBU VOZIDLA. Neskutočné. Hlavne, že v prvom e-maily hneď po registrácií vodiča v spoločnosti UBER príde vodičovi ponuka na komerčný prenájom vozidla.

Je úplne zjavné, že ľudia v tejto spoločnosti zavádzajú, vyslovene klamú a správajú sa nanajvýš pokrytecky. Perfektný set vlastností pre úspešné podnikanie v tejto krajine.

 

zdroj:otaxi

Close Comments

9 Thoughts on “UBER riziká a záver 3.časť

  1. To už len retard nepochopí !!! Otvorte si oči a nenechajte sa ťahať za nos americkým snom !!! Ste na Slovensku, tak sa tak správajte !!!

  2. Aj tak jazdim pre uber a budem snim jazdievat a zakony su na to aby sa porusovali haha

  3. Všetky tri články Na tému Uber uvedené na tejto stránke majú za účel len demonizovat túto spoločnosť. Taxikári si môžu za to sami, ze ludia radšej volia Uber ako ich. Strana Sas chce navrhnúť zmeny v zákone tak aby odpadla väčšina povinnosti pre taxislužby. Taxikarom však ani to nevyhovuje, chcú sa proste zbaviť konkurenčnej firmy. A pri tom kopu taxikarov pre túto službu uz jazdí. Na posledný protest proti Uberu ich prišlo az 60. Pri množstve taxikárov co jazdí v Ba na číslo 60 smiešne. Asi nie všetkym táto služba az tak vadí

    • Daniel asi si nepochopil o com to je skus si precitat tie clanky este raz…..ide o rovnake pravidla pre vsetkych….az potom to bude zdrava konkurencia co je samozrejme ok….robia to iste ako taxikari tak nech aj dodrzuju to iste co musia taxikari…

  4. Vazeny Daniel, prave strana SaS bola pri schvalovani noveho cestneho zakona ktory sprisnuje podmienky pre taxisluzby!!! A dnes chce tento zakon zrusit? Aky benefit ma , alebo bude mat SaS z toho? Myslim si ze tento clanok je objektivny a vystihuje skutocnost. A ako to tu uz bolo spomenute , zase nejaky nenazrany american chce ostavat cely svet a zarabat na ukor druhych. Apropo v Prahe si strhava Uber uz 25% z hrubeho zarobku!!!!!

  5. A ano chceme sa zbavit konkurencie, vlastne nie konkurencie ale de facto ciernych taxikarov . Zakon ktory plati bol odozvou na nelegalnych taxikarov , a teraz su tu znova . Mily Daniel ak sa raz na tvoje miesto v praci posadi nejaky amater , bez vzdelania praxe a atd. , a tvoj zamestnavatel ho chce lebo je lacnejsi ako Ty , budes vlastne spokojny , ze?

  6. A nakoniec co sa tyka ceny Uberu! Uber v skutocnosti jazdi za min. 0,46€ za km , a vacsina zavedenych taxisluzieb za 0,50€ !!!!! Okrem ineho taxisluzby ceny dopytom nezdvihaju, Uber ano !!!!! To znamena ze z reklamovanych 0,39€ je zrazu 1,27€ za km jazdy. Takze sa kludne vozte a pchajte prachy „lacnemu“ Uberu , a teste sa ako ste usetrili. V skutocnosti sa bude smiat Uber , ako vybabral s nami vsetkymi!!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ďalším používaním tejto stránky súhlasíte s používaním Cookies viac informácií

Nastavenia súborov cookies na tejto webovej stránke sú nastavené tak, aby umožnili "cookies", aby vám poskytli najlepšie skúsenosti s prehliadaním. Ak naďalej používate tieto webové stránky bez toho, aby ste zmenili nastavenia súborov cookies alebo kliknete na tlačidlo "Prijať" nižšie, súhlasíte s tým.

ZÁSADY POUŽÍVANIA SÚBOROV COOKIES

ČO SÚ SÚBORY COOKIES A AKO FUNGUJÚ?

Cookies sú malé súbory, ktoré do Vášho počítača, mobilu alebo tabletu posielajú a ukladajú webové stránky, ktoré navštevujete. Tieto súbory sa ukladajú do zložky príslušného internetového prehliadača, ktorý pri prezeraní webových stránok používate. Ak webovú stránku navštívite opakovane, Váš internetový prehliadač znovu načíta uložené súbory cookies a odošle ich späť webovej stránke alebo prvku, ktorý pôvodný súbor cookie vytvoril. Tým je zvyčajne zabezpečovaná správna funkčnosť webových stránok.

AKO SÚBORY COOKIES POUŽÍVAME?

Tieto webové stránky používajú súbory cookies pre účely zabezpečenia ich riadne funkčnosti (tzv. Essential cookies), súbory cookies pre analytické účely v záujme neustáleho zlepšovania nastavenie týchto stránok a ďalej súbory cookies na účely zobrazovania reklamy. Dáta, ktoré spracovávame na základe súborov cookies, sú úplne anonymné a nespájame je so žiadnou konkrétnou osobou.

AKO MÔŽEM SÚBORY COOKIES SPRAVOVAŤ A ZAKÁZAŤ?

Súbory cookie si môže každý užívateľ spravovať vo svojom internetovom prehliadači. Rôzne internetové prehliadače majú rôzne postupy na zakázanie alebo povolenie súborov cookies, ktoré zvyčajne nájdete v ponuke Možnosti alebo Nástroje. Priamo v internetovom prehliadači tak máte možnosť spravovať súbory cookies týkajúce sa základných funkcií, zlepšovania webovej stránky, prispôsobovania a reklamy. Zakázanie súborov cookies môže však spôsobiť, že nebudete môcť používať niektoré základné funkcie webových stránok.

AKO DLHO SI INFORMÁCIE PONECHÁVAME?

To, ako dlho si získané dáta ponechávame, závisí vždy na príslušnom type cookies. Platnosť súborov typu “session cookies” vyprší hneď po zatvorení internetového prehliadača. Trvalé súbory cookies, vrátane lokálnej prístupných objektov (“Flash cookies”), môžu mať platnosť aj niekoľko mesiacov.

Zrušiť